Skip to main content
Article Detail

PRÍRODNÉ METÓDY NA ZLEPŠENIE DÝCHANIA

Aby ste sa cítili čo najlepšie, je dôležité udržiavať si zdravú dýchaciu sústavu. Každá časť vášho tela potrebuje dostatok kyslíka na prežitie, ale s ľahším dýchaním bude váš každodenný život aj pohodlnejší.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako táto telesná funkcia vlastne funguje? Skôr než sa budeme venovať technikám, ktoré vám pomôžu zlepšiť prirodzené dýchanie, je užitočné pochopiť, ako a prečo dýchame.

Physiomer_Gentle_SK_135-ml

Ako funguje dýchanie?

Dýchanie je úžasne zložitý proces, o ktorom však často neuvažujeme – robíme ho predsa automaticky. Mozog neustále dostáva signály z tela, ktoré určujú hladinu kyslíka a oxidu uhličitého v krvi. Svaly potom začnú proces dýchania a upravia rýchlosť dychu v závislosti od aktivity.

Niekedy musí človek dýchanie kontrolovať, napríklad pri speve alebo cvičení. A občas sa dýchanie zhorší, napríklad pri prechladnutí alebo alergii. Keď sa to stane, dýchanie oveľa viac vnímame a uvedomíme si, ako veľmi považujeme normálnu funkciu dýchania za samozrejmosť.

Prírodné spôsoby na posilnenie dýchania

Keďže je dýchanie taká dôležitá telesná funkcia, je prirodzené, že chceme, aby fungovalo čo najefektívnejšie. Ak ste niekedy premýšľali, ako si zlepšiť dýchanie, nie ste sami. Je to niečo, o čom začnú mnohí ľudia uvažovať s pribúdajúcim vekom – možno preto, že funkcia a kapacita pľúc sa s vekom postupne znižuje.

Prechladnutie, chrípka, alergie alebo ochorenia, ako je astma, môžu tiež oslabiť kapacitu pľúc a dočasne poškodiť dýchaciu sústavu. To môže viesť k ťažkostiam s dýchaním, ktoré znižujú hladinu energie v tele – preto niet divu, že sa pri týchto ochoreniach cítite unavení.

Našťastie existuje mnoho vecí, ktoré môžete urobiť na posilnenie a zlepšenie dýchania prirodzenou cestou.

1. Cvičenie

Dýchanie sa dá ľahko zlepšiť niekoľkými zmenami v oblasti zdravého životného štýlu. Urobte si z cvičenia prioritu, pretože vám môže pomôcť udržať si optimálnu funkciu dýchacej sústavy aj v staršom veku. Či už si vyberiete cvičenie s nízkou záťažou, ako je chôdza, plávanie alebo bicyklovanie, alebo formu tréningu s vysokou intenzitou, cvičenie prinúti vaše pľúca pracovať intenzívnejšie, čo im pomôže zosilnieť. Ako budete s cvičením napredovať, všimnete si, že každodenné dýchanie je oveľa jednoduchšie.

2. Inhalácia pary

Keď ste chorí, vaše nosové cesty a sliznica dutín sa môžu zapáliť, čo spôsobuje príznaky, ako sú upchatie, kýchanie, výtok z nosa a bolesť očí. Pre tieto ťažkosti môže byť pre vás náročnejšie dýchať ako zvyčajne. Ak chcete zápal prirodzene zmierniť a rýchlo vyčistiť nosové cesty, skúste vdychovať paru z misky s vriacou vodou. Vdychovanie teplého a vlhkého vzduchu vám okrem uľahčenia dýchania pomôže upokojiť podráždené tkanivá v nose.

3. Vyskúšajte nosový sprej

Ak trpíte prechladnutím alebo chrípkou a v dôsledku toho máte zhoršené dýchanie, Physiomer je jednoduchý produkt, ktorý klinicky preukázateľne pomáha vyčistiť vášmu dychu cestu – prirodzene. Produkty na čistenie nosa z nášho sortimentu sú vyrobené zo 100 % morskej vody a sú dostatočne jemné na to, aby ich mohla používať celá rodina – patria k nim aj roztoky špeciálne vyrobené pre citlivé nosy dojčiat. Vďaka svojim jedinečným upokojujúcim a liečivým vlastnostiam Physiomer účinne odstraňuje príznaky spojené s prechladnutím a pomáha vám ľahšie dýchať. Dospelí si podľa druhu a závažnosti nosových sekrétov môžu vybrať z dvoch intenzít spreja, Gentle Jet alebo Hypertonický, pričom máme aj špeciálny rad prispôsobený pre dojčatá a tiež menšie deti.

4. Chráňte sa pred infekciami dýchacích ciest

V zimných mesiacoch telo ľahšie podľahne vírusom, ktoré môžu ovplyvniť dýchací systém. Vedeli ste však, že pravidelné vyplachovanie nosa môže prispieť k ochrane dýchania? Vírusy prechladnutia sa do tela dostávajú cez nos a ústa, často vtedy, keď niekto chorý blízko vás kašle alebo kýcha. Aby ste sa takýmto vírusom v období chrípok a prechladnutí vyhli, skúste si pravidelne vyplachovať nos, aby ste ho zbavili vírusov, znečistenia a alergénov. PHYSIOMER® je prirodzené každodenné riešenie, ktoré vám pomôže chrániť sa pred infekciami skôr, ako majú šancu ovplyvniť vaše dýchanie.

Pozrite si celý sortiment produktov PHYSIOMER® a nájdite si pre seba to najlepšie riešenie.

Physiomer_Breathe_Air

Čo sa deje so vzduchom, ktorý dýchame?

Hoci môžeme dýchať aj ústami, naše telo sa vyvinulo tak, aby sme dýchali nosom, ktorý je najzázračnejším filtrom prírody. Je vystlaný drobnými chĺpkami nazývanými riasinky, ktoré čistia, zvlhčujú, ohrievajú a ochladzujú vzduch pred vstupom do pľúc. Tieto drobné chĺpky tiež chránia telo pred cudzími časticami.

Po prechode nosom vzduch pokračuje do priedušnice vystlanej hlienom, ktorý tiež zachytáva nežiaduce častice. Potom sa dostane do pľúc, kde sa kyslík prečerpá do krvného obehu a následne koluje po tele. Pri opačnom procese vzduch obsahujúci odpadové látky známe ako oxid uhličitý opúšťa telo výdychom z pľúc.

Related Articles listing
Product Category
Image
baby

Dojčatá

100 % prírodné roztok pre novorodencov a dojčatá.

Image
child

Deti

Sortiment výrobkov osobitne vhodných pre deti od 2 rokov.

Image
Adult

Dospelí

Široká ponuka výrobkov pre dospelých a deti od 6 rokov.